שירות טיפולי הבית ב"עמך" קם במטרה לתת טיפול נפשי ותמיכה מקצועית על מנת להקל על מצוקתם של ניצולי שואה קשישים, אשר מרותקים לבתיהם, ואף למיטתם, בשל התדרדרות פיזית. שירות זה מהווה הגשמת המורשת היהודית- "אל-תשליכני, לעת זקנה; ככלות כוחי, אל-תעזבני".

נכתב ע”י טלי רסנר-פסיכותרפיסטית מנהלת סניף "עמך" ת"א וגוש דן

"עמך" פיתחה שירות ייחודי זה כדי להבטיח שבעת המעברים הקשים שחווים קשישים  שהיו אנשים עצמאיים וניידים שיכלו לצרוך מגוון שירותים בקהילה, והפכו  לאנשים מוגבלים ורתוקים לביתם, יוגש להם טיפול נפשי מקצועי אשר יעזור להם להתמודד טוב יותר עם המעברים-המשבריים:


מבחינה נפשית- במעבר משליטה יחסית ושימוש יעיל במגוון מנגנוני הגנה, למצב של אבדן שליטה, חוסר אונים והעדר הגנות מספקות.

מבחינה חברתית-  פעמים רבות מדובר במעבר מחיי חברה ומפגשים במעגלים שונים, לצמצום בחיי חברה ואף בבדידות קשה.

ניצולים רבים חווים בתקופה זאת מעברים במצבם המשפחתי שכוללים שכול ואבדנים נוספים ועשויים להפוך לאלמנים ואלמנות.

לרוב, מעברים אלה מסמנים את ההתקרבות לסוף החיים ומעוררים התמודדויות קיומיות עם הפרידות הצפויות והמוות הקרב. בתקופה זו, האדם לעתים עורך "חשבון נפש" עם עצמו על משמעות חייו, על עברו ועל המורשת שהוא משאיר בעולם הזה. מעברים אלו הם קשים עבור כל קשיש, אבל הם קשים במיוחד עבור ניצולי השואה מכיוון שהם גורמים לרה-אקטיבציה של טראומות מתקופת השואה.

לכן, התמיכה והטיפול המקצועי חיוניים ביותר דווקא בקרב ניצולים מרותקים על מנת להתמודד עם המעברים ולהפחית  ולמנוע את המשברים.

אוכלוסיית היעד

הרוב המכריע של הנהנים מן התכנית מתגוררים בבתיהם. מיעוט קטן מתגורר במסגרות של דיור מוגן או בתי אבות. ניצולי שואה קשישים המרותקים לביתם, בשל הידרדרות במצבם הפיזי, ואשר חווים מצוקה נפשית,  אך מצבם הקוגניטיבי מאפשר קשר בין אישי - מילולי או אקספרסיבי, יכולים להפיק תועלת מטיפול נפשי מקצועי ותומך.

מרכיבים חדשניים של התכנית/שירות

התכנית חדשנית וייחודית מכיוון שמדובר בהנגשת טיפול נפשי פרטני, זוגי או משפחתי, לניצולים המרותקים לביתם.

החדשנות מתבטאת במתן טיפול לאורך זמן ב"סטינג הביתי" שאינו דומה לעבודה בתוך הקליניקה.

בנוסף, העמותה מקדמת שיתופי פעולה ועבודה מערכתית לטובת כל ניצול כולל קשר עם הרשויות, סיוע בהנגשת זכויות ושילוב מתנדבים לתמיכה  בניצולים בודדים כתוספת לטיפול הנפשי.

 

חשוב לציין שבכל הסניפים של "עמך" מנהריה שבצפון ועד באר שבע בדרום ניתן לקבל טיפול בית לניצולי שואה.

כתובתנו בתל אביב: עמך תל אביב וגוש דן רחוב מאז"ה 58 ב' תל-אביב | טלפון: 03-5665701