המלצות על ספרים - הסוד של פלוריאן, מבצע סבא ועוד

"הסוד של פלוריאן"

לפלוריאן יש סוד. הסוד הוא אווה היהודייה, ילדה קטנה שמשפחתו מחביאה בביתה בזמן מלחמת העולם השנייה. פלוריאן אוהב לבלות עם חברים, אבל עכשיו עליו להישאר יותר בבית.

ימי המלחמה קשים ומפחידים, ופלוריאן נאלץ להתמודד עם ריחוק מחבריו ומחבֶרתו קמילה, אך אט-אט נרקם קשר מיוחד ויוצא דופן בינו לבין אווה. פלוריאן משמש לה מעין אח גדול, והיא בדרכה התמימה מלמדת אותו שיעור חשוב לחיים: לאהוב ולהגן.

הסוד של פלוריאן הוא ספר פורץ דרך שכתבה סופרת ניצולת שואה, המציג את חוויית המלחמה מנקודת מבט של ילד פולני במשפחה נוצרית; סיפור על אומץ והצלה ועל הקשרים המיוחדים שעשויים לפרוח דווקא במקומות החשוכים ביותר.

חוה ניסימוב, ניצולת שואה שהוסתרה בילדותה בבית של משפחה פולנית. הבחירה לכתוב את הספר מנקות מבט של הילד הפולני אינה מובנת מאליה (ספרה הקודם "קליידוסקופ" נכתב מנקדת מבטה של ילדה יהודיה). התיאורים המינימליסטיים מצליחים לצייר תמונה מורכבת של החיים בתקופה קשה זו.חוה ניסימוב, משוררת וסופרת, מציגה שוב בסגנונה הייחודי – ישיר אך פיוטי – את עולמם הפנימי. המאיירת מריאנה רסקין, שזה לה ספרה הראשון, מוסיפה פרשנות ויזואלית מרגשת לסיפור ומתאים

לגילאי 12-9.

שיח הדורות בשירה / אגי משעול
מתוך ביקור בית הוצאת הקיבוץ המאוחד 2009

אתם חושבים שאני כבר ישנה
אבל מהחדר הסודי אני שומעת
את הרמי מההול.
בין השתיקות ומשק הקלפים
אתם שוב מדברים על הלגר
על אלה שהיו בלגר
על אלה שלא היו בלגר
על אלה שחזרו מהלגר
שמדברים על האלה
שלא חזרו
מהלגר

על אחותי שעלתה בעשן
השמימה
אני יודעת רק שני דברים:
את שמה
ואת חיי  תחתיה

לילה לילה אתם פורשם סדין לבן
ונכנעים
מנורה אחת מאירה על שניכם
אבל כל אחד מקפיד מאוד על הצד שלו
על השדה שלך ונטולין
ומכשיר אינהלציה
על השדה שלך אנצקלופדית כיס
מלון גרוס הונגרי – עברי
ותהילים שבין דפיו תמונת הוריך
הנודדים מפרק לפרק ראשך נח על הר של כרים
שפסגתו היא כרית קטנה פרחונית
ואילו את מסתפקת בשתים
כשכבה האור אתם מפנים גב אל גב,
מתעטפים בפוך האוזים שהבאתם באניה
מטרנסילבניה

"מבצע סבא"

אברהם מורדו,ניצול שואה יליד האי היווני זקינטוס, גדל בקיבוץ כפר גלעדי והיום הוא סבא, מגיש לנו ספר מרגש על חבורה סודית של ילדים להם סיפר על חייו בעיר קורפו במלחמת העולם השניה ועל פיצויים ששילמו לו הגרמנים ומעולם לא הגיעו לידיו. חבורת הילדים נחלצת לעזרתו והעלילה מסתבכת......