"עם ישראל חי – אנחנו פה !", אמרו חברי הפדרציה העולמית של ילדים ניצולי שואה וצאצאיהם ועלו במאותיהם לכנס השנתי העולמי שלהם לירושלים.

8.11.17

"עם ישראל חי – אנחנו פה !", אמרו חברי הפדרציה העולמית של ילדים ניצולי שואה וצאצאיהם ועלו במאותיהם לכנס השנתי העולמי שלהם לירושלים. בימים 5-8.11.2017 , נערך במלון "דן ירושלים", בירושלים, הכנס העולמי העשרים ותשעה של הפדרציה העולמית של ילדים ניצולי שואה וצאצאיהם.

הגיעו כשלוש מאות ניצולים מארצות רבות בעולם – ארצות הברית, קנדה, גוואטמלה, פרו, מקסיקו, אקוודור, הולנד, פולין, קרואטיה, גרמניה, שבדיה, אנגליה, אוסטרליה וישראל. בארגון הכנס ובתכנית העשירה והמגוונת השתתפו יחד עמותות שונות הפועלות תחת הגג של הפדרציה העולמית: הארגון העולמי של ניצולים שהיו ילדים בשואה, עמותת יש ( ילדים ויתומים ניצולי שואה בישראל), קינדרטרנספורט, דורות המשך וגם וועדת התביעות אשר תרמה להפקת הכנס.

תחושת היחד ושותפות הגורל של הילדות העשוקה, המאחדת את כול באי הכנס, השרו עוצמות רגשיות וההתפעמות הורגשה היטב בכול האירועים. התקיימו מפגשי מליאה עם מרצים כמו, פרופסור יהודה באואר, הרב בני לאו, ד"ר רוברט רוזט, פרופסור תמר פרץ – יבלונקה, הגב' קולט אביטל יו"ר מרכז הארגונים וכן מר גרג שניידר, יו"ר וועדת התביעות. בכנס התקיימו גם מעל עשרים סדנאות בעברית ובאנגלית, במענה לצרכים הרגשיים והנפשיים של הניצולים החיים עם עברם ואשר לאורך חייהם נשאו ועודם נושאים את ההתנסויות בשואה ואלה השפיעו על עיצוב האופי והאישיות ומעיבים היום, בחלוף השנים על האופק של הניצול המזדקן. התכנים הותוו על ידי אנשי עמך, סניף ירושלים. בהנחיה לקחו חלק אנשי מקצוע מהעולם ומהארץ. כמו כן הוקרנו קטעים מהסרטים "הגלויה האחרונה" ו-"עד קצה הזריחה" בהשתתפותו והנחייתו של היוצר סילבאן ביגלאייזן. בערבים נערכו ערבי הווי בליווי שירים עבריים ושירים ביידיש, מוסיקת קלייזמרים של ברני מרינבך וגם ריקודי עם ישראליים והשמחה גאתה. המשתתפים יצאו לשני סיורים מודרכים – האחד בכנסת ישראל והשני במוסד יד ושם. בנוסף נערך טקס מרגש של בר ובת מצווה ליד הכותל המערבי למי שלא זכו לטקס בילדותם בגין אירועי השואה.

כנסים כאלה מתקיימים בכול שנה במדינה אחרת, בדרך כלל ברחבי ארצות הברית. היו גם כנסים בברלין ובוורשה וזה היה הכנס השלישי בישראל. השנה נבחרה ירושלים להתבעת החותם "עם ישראל חי – אנחנו פה !" באשר מי שהיו ילדים בשואה, שרדו, בנו חיי משפחה , השתלבו בעולם העבודה והיצירה, בין בישראל ובין בארצות העולם, רצו לציין את שנת השבעים למדינת ישראל, את שנת החמישים למלחמת ששת הימים ולאיחוד ירושלים.

ההתכנסות של אנשים מבוגרים, הנושקים לשנת השמונים לחייהם ואף למעלה מזה, יחד עם ילדיהם ונכדיהם מחד ועם דורות ההמשך בכלל – הרי זו חוויה אנושית - יהודית מאד ייחודית. העוצמות הרגשיות, האנרגיות האישיות והחוסן הנפשי הקורנים מהניצולים הם מקור השראה להמשכיות מעוררת כבוד והערכה לעם ישראל שלנו.

העבר הקשה והאכזרי היה והווה לא רק זיכרון מתמשך של חיות כואבת , אלא בו זמנית מקור כוח ועידוד למבט קדימה בראש זקוף ותמיד בתקווה פרטית וקולקטיבית גם יחד – אכן " עם ישראל חי ואנחנו פה !".


סיכמה וכתבה, רלי רובינזון, חברת עמותת יש, ( ילדים ויתומים ניצולי שואה), סניף חיפה, ישראל

תמונות מהכנס:

נואמים ומנחים שהשתתפו בכנס ובסדנאות

ערבי הווי בליווי שירים עבריים ושירים ביידיש